Aşkın dili, dini, rengi hele ki siyaseti hiç yoktur. Korkmayın, aşık olun ve aşkınızın arkasında durun...

3 Ağustos 2014 Pazar

Tracy CHEVALİER/İnci Küpeli Kız


"Katolik ya da protestan olan resim değildir," dedi. "Bunu belirleyen, resme bakan insanlar ve bu insanların resimden bekledikleridir."
Vermeer

***
İşçi ellerine sahiptim ve henüz 18 yaşında bile değildim.
İnci Küpeli Kız Griet
***
Gündelik hayatı betimlediği resimleriyle tanınan, Hollandalı Barok ressam Johannes VERMEER'in İnci Küpeli Kız tablosunun hikayesi anlatılmakta kitapta.Vermeer ve ailesinin, Griet ve ailesinin ve dönemin Hollandasının kolay okunabilir akıcı bir dille ama oldukça güzel betimlendiği kitapta aslında asıl karakter yani esas kızımız Vermeer'in evine küçük hizmetçi olarak gelen Griet.
Karakterlerden Griet'in karışık bir dönemde olduğunu Cornelia'nın oldukça sinsi kurnaz ve çirkin olduğunu(hatta Griet onun için "Aslında ona neredeyse acıyordum.yüzünde, onun yaşındaki bir kızı çirkin gösterecek kurnaz bir ifade vardı" betimlemesi oldukça hoşuma gitmişti.) Catharina'nın kıskanç ama acınası halinin, Tanneke'nin çıkarcı görünmesinin altında yatan sığınma hissinin ve aslında oldukça zor bir yaşantısının olduğunun. Maria Thins'in akıllı bir kadın oluşunun ...
Vermeerin ise bastırılmış duygularıyla, arada kalmışlığıyla sanat bağı arasında sıkışıp, zaten zor olan iç dünyasının sessizliği altına bürünmesini hissediyorsunuz.

Keyifle okunuyor.
Kitaptan uyarlanmış bir de film var aslında.
Çok önceden izlediğim için filmden ne kadar etkilendiğimi hatırlamıyorum.
Bu yüzden bu akşam filmi tekrar izlemeyi planlıyorum. 

Kısace Vermeer den de bahsetmek istiyorum.
Doğduğunda Protestan olarak vaftiz edilen  Vermeer Katolik bir kızla evlenmiştir ve Katolik olduğu bilinmektedir.Genelde gündelik hayatı betimlediği tablolarıyla bilinen ressam Hollanda da Barok sanatçısı olarak bilinmektedir. Kitapta da bahsedildiği gibi yaşamı boyunca çok az çalışma ürettiği ve öldüğünde ailesine borç bıraktığı için zengin bir ressam olarak anılmamaktadır.
Tablolarında ışığı ve perspektivi ustaca kullandığı ve renklerin oldukça cesur olduğu görülmektedir. Ve bilinen bir diğer özellik de kompozisyonlarını kusursuz yerleştirmek için camera obscura kullanmasıdır. 
Kitabın sonunda da birkaç Vermeer tablosuna yer verilmiş ben de burdan biraz olsun günümüzü aydınlatması adına birkaç tablosunu paylaşmak isterim
UNUTMAYIN SANAT KARANLIĞI AYDINLATIR
GÖRMEK ÖNEMLİ!...
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder