Aşkın dili, dini, rengi hele ki siyaseti hiç yoktur. Korkmayın, aşık olun ve aşkınızın arkasında durun...

17 Temmuz 2016 Pazar

Beyaz Zambaklar Ulkesinde/ Grigory PETROV   Kitap, Grigory Petrov'un çeşitli aralıklarla çıktıgı Finlandiya seyahatlarindeki notlarından oluşmaktadır. Kitap, bir bataklıktan muthiş bir ulkeye dönuşen Finlandiya'nın sömuru altındayken esaretten kurtuldugu 1800'lerin son döneminde halkının içinde bulundugu durumu anlatmaktadır.Cehaletten kurtulmak için başta Vilhelm SNELLMAN olmak uzere ulkedeki sayıları yok denecek kadar az birkaç Fin aydınının verdigi olaganustu mucadeleyi anlatıyor. Kitap, toplumsal dayanışmayı saglamak için Fin aydın Snellman'ın  asker, ögretmen, muhendis demeden tum halkı harekete geçirmesine deginmektedir. Diger yandan bugunki Finlandiyan'nın kulturu, egitimi ve sanayisiyle nasıl kurulduguna da dikkat çekmektedir. 
   Roman bölumlere ayrılmıştır. Her bölumde farklı bir sınıf ele alınmıştır. İnsanlara toplumun bir parçası olduklarını ve aldıkları görevler ile toplumu hangi seviyeye getirebilecekleri ve degişimin bu şekilde başlanacagını kabullenmeleri saglanıyor. Egitimde iyi ve kararlı bir planlamayla herşeyin degişebilecegini gösteriyor. Planları uygularken karşılaşılan engellere takılıp kalmadan engelleri aşacak çözumler uretmek gerektigi vurgulanıyor. Özellikle zor gibi görunen buyuk bir işin, iş bölumu ile egitimdeki kuçuk adımlar ilkesi ile başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilecegi vurgulanıyor. Belirli bir amaç ve hedef dogrultusunda çalışıldıgında degişimin mumkun olduguna deginiliyor. Egitimde bireylerin önemli oldugunu ve bir kişinin bile feda edilemeyecegini çok guzel bir dille vurgulayan kitaptan, egitimde imkanları yaratmanın engelleri yok etmenin hep birlikte çabayla mumkun oldugunu anlıyoruz. İmkanlar sınırsızken bile sınırlı hale getirmenin şahısların elinde oldugunu açıkça göruyoruz. Kayalıklarla, buzullarla dolu bir arazinin azimle ve sevgiyle yılmadan çalışılarak dogru yöntem ve teknikler kullanılarak mukemmel bir şehir haline gelmesinin ardından topraklarını ve birbirlerini seven kendilerini ulkeleri için feda etmeye hazır bir ulke haline getirilebilecegini göruyoruz.
   Kitapdan çıkarılacak sayısız ders oldugu gibi altı çizilecek birçok yer mevcut.
Kitabı okumayı çok istememe ragmen bir turlu okumadıgım ama aday ögretmen yetiştirme sureci dolayısıyla okuma listemdeki yerini almasının hızlandıgı dogrudur. Anca vakit bulup okumuş bulunmaktayım o ayrı konu tabi. Fakat ; listedeki onca kitap varken önceligi almasında arka kapagındaki Mustafa Kemal ATATURK tarafından, tum askeri okullarda okutulması ve ögrencilere tavsiyesi oldugunu bildiren yazı etkili olmuştur.

1 yorum:

  1. merhaba
    yaz okuma şenliği raporunu mail atabilirmisin;
    info@nilgunkomar.com
    teşekkürler

    YanıtlaSil